Anunț angajare Psihoterapeut

Licentiant in PsihologieCandidatul ideal:

  • Atestat libera practica
  • Apartenenta la Colegiul Psihologilor sau al Asistentilor Sociali Profesionisti
  • Experienta in formarea cognitiv comportamentala precum si experienta de lucru cu copii diagmosticati cu tulburare de spectru autist constituie avantaje
  • Motivatie
  • Abilitati de planificare, organizare, evaluare, interventie si raportare
  • Capacitatea de a lucra in echipa
  • Rezistenta la stres

Descrierea jobului:

  • Consiliere psihologica/psihoterapie a copiilor cu tulburare de spectru autist
  • Evalueaza problemele emotionale, sociale sau comportamentale ale copiilor cu spectru autist
  • Evalueaza nivelul de dezvoltare emotionala, cognitiva si sociala a copiilor, utilizand diverse instrumente psihometrice, observationale si electrofiziologice
  • Stabileste etapele recuperarii psihopedagogice, in functie de obiectivele propuse pentru recuperarea beneficiarilor
  • Stabileste psihodiagnosticul beneficiarilor si realizeaza examinarile si evaluarile psihologice ale beneficiarilor
  • Colaboreaza cu ceilalti specialisti din centru pentru a stabili si a aplica planul terapeutic de recuperare individual pentru fiecare beneficiar
  • Stabileste programul saptamanal de interventie terapeutica (de socializare si integrare sociala si de activitati educationale)
  • Stabileste, in functie de obiectivele psihoterapeutice de recuperare, metoda de lucru si programele de instruire a beneficiarilor impreuna cu coordonatorul de proiect
  • Investigheaza si recomanda caile de solutionare ale problemelor psihologice ale beneficiarilor
  • Organizeaza grupuri de suport pentru parinti cu scopul imbunatatirii abilitatilor parentale si a calitatii relatiilor parinti-copii

Descrierea companiei:

Asociația Help Autism in parteneriat cu Institutul de Analiză Aplicată a Comportamentului din Norvegia, Spitalul de Psihiatrie TITAN "Dr. Constantin Gorgos" si Liga Romană pentru Sănătate Mintală lansează proiectul "Imbunătățirea serviciilor de diagnostic, evaluare și recuperare pentru copiii cu TSA", finanţat prin granturile SEE 2009 - 2014, in cadrul Fondului ONG in Romania, cu o durată de 12 luni.

Obiectivul principal al proiectului constă in creșterea accesibilității la serviciile de recuperare in vederea integrării in societate a copiilor cu tulburare de spectru autist (TSA), prin dezvoltarea de servicii conexe actului medical, introducerea in evaluare și programe terapeutice de recuperare a 100 de copii, atat din București cat și din țară, și reducerea riscurilor de excluziune socială a familiilor lor, prin dezvoltarea de programe de consiliere psihologică și sprijin.

*CV-urile trebuie trimise la adresa de e-mail contact@helpautism.ro

*Proiect finanțat prin granturile SEE 2009 - 2014, în cadrul Fondului ONG în România

*Conținutul acestui material nu reprezintă în mod necesar poziția oficială a granturilor SEE 2009 - 2014

FacebookShare pe Facebook